anasayfa
Assos

Assos

Antik Assos kenti, çağlar boyunca tam olarak terk edilmemiş olup, günümüzde de Behramkale Köyü'nü surları içinde barındırmaktadır. Filozof Platon'un öğrencisi ve Büyük İskender'in akıl hocası Aristo kentin şaşaalı döneminde bir süre yaşamış ve ders vermiştir. Antik kentin kuzey kapısının dışında mezarlık yer almaktadır. Burada anıt mezarları ve küp tabutları görmek mümkündür. Şehir duvarlarının büyük bir bölümü eski görüntüleriyle hala ayaktadır. Bu duvarların arasındaki giriş sizi sırasıyla Gymnasium, Agora ve Tiyatro'ya ulaştırır. Ayrıca tüm alanlarda karanlık ve orta çağlardan kalma bina ve kilise yıkıntılarıyla karşılaşabilirsiniz. Arzu ederseniz erken kalkıp Athena Tapınağı'na tırmanıp gün doğuşunu izleyebilirsiniz, gün batışları da yine tadına doyum olmaz güzelliktedir.

Çoğunlukla meşe palamutlarının sevki için kullanılan eski liman, bugün bir balıkçı barınağı görünümündedir. Antik liman ise su altında ışıldayan mermerleri ile varlığını duyurmaktadır. Burada küçük bir plaj bulunmaktadır, bar ve lokantalar da tarihi mekanlarda hizmet sunmaktadır. Köy meydanı; halı, takı ve yöreye has el işi sergileriyle renkli bir görünüme sahiptir.

Yakınımızdaki Kadırga Plajı "mavi bayraklı" bir plaj olup rahat etmenizi sağlayacak olanaklara sahiptir.

Doğa yürüyüşlerinde yöresel ot ve mantar toplama olanağı bulabilirsiniz.

Çevremizde diğer görülmeye değer yerler: Truva, Apollo Smitheion, Bergama kentleri ile Zeus Altarı, Kleopatra Ilıcası ve İda (Kaz) Dağları'nın sunduğu birçok doğa güzelliği..

 

Kuş gözlemcisi bir misafirimizin yöremizde gördüğü kuşlar:

Black stork, White stork, Buzzard, Kestrel, Merlin, Little ringed plover, Yellow-legged gull, Wood-pigeon, Collared dove, Swift, Bee- eater, Syrian woodpecker, Lesser spotted wood-pecker, Sky lark, Crested lark, Calandra lark, Sand martin, Red-rumped swallow, Swallow, House martin, Wren, Nightingale, Northern wheater, Blue rock thrush, Blackbird, Cetti's warbler, Olive tree warbler, Olivaceous warbler, Lesser whitethroat, Orphean warbler, Bonelli's warbler, Chiffchaff, Spotted flycatcher, Sombre tit, Blue tit, Great tit, Coal tit, Rock nuthatch, Woodchat shrike, Jay, Hooded crow, House sparrow, Chaffinch (nest with 3 feathered young, 0.5 m above ground in bush), Goldfinch (independent young, collecting nesting material), Black-headed bunting, Cinereous bunting. 


Assos